Ensemble

Employees and guests of the Semperoper Dresden

Management

Directorship

Artistic Director/Intendant

Artistic DirectorPeter Theiler

Chief Dramaturg and Deputy Artistic DirectorJohann Casimir Eule

Artistic Adviser Ronald H. Adler
Intendant’s Assistants Claudia von der Forst, Susanne Menz

General Management

Managing Director Wolf­gang Rothe
Deputy Managing Director Pier­re-Yves Bazin
Executive Assistant to the Managing Director Chris­tin Otto
Personal Assistant to the Managing Director Petra Leißner
Internal Audit Department Sylvia Bittner
Head of Sponsoring Andrea Halassy (actori GmbH)

Board of Directors

Opera Director Björn Pe­ters
Managing Director Staatskapelle Dresden N.N.
Artistic Director Semperoper Ballett Aaron S. Watkin
Company Manager Semperoper Ballett Adi Luick
Chief Dramaturge Johann Casimir Eule
Artistic Director Semper Zwei and Semperoper Junge Szene Man­fred Weiß
Choirmaster (provosional) Jan Hoffmann
Marketing Director Susanne Springer
Tech­nical Director Jan See­ger
Director of Costume and Make-up Department Frau­ke Schernau
Workshop Director Sven Schmidtgen
HR Manager N.N.
Sales Director Doris Schneider

Opera Administration

Opera Di­rec­tor Björn Pe­ters
As­sis­tant to the Opera Di­rec­tor Han­nah Blum, Juliane Postberg
Pro­duc­tion Man­age­ment Susanne Paul
Head of Artis­tic Man­ag­ment Of­fice Sa­bi­ne Eschwe­ge
Artis­tic Man­age­ment Of­fice Steffi Blumenthal, Christine Hübner, Nora Weyer
Vocal Coach Jo­han­nes Wul­ff-Woes­ten
Soloist Répéti­teurs Thomas Leo Cadenbach, Markus Henn, Piotr Kaczmarczyk, Matteo Pais*, Clemens Posselt, Ellen Rissinger, Jobst Schneiderat, Hans Sotin
Evening Stage Di­rec­tor and Prin­ci­pal As­sis­tant Di­rec­tor Heike Maria Jenor
As­sis­tant Di­rec­tors An­ge­la Brandt, Alex­an­der Bren­del, Bernd Gier­ke, Christine Hübner, Gunda Mapache
As­sis­tant Choreographer Carla Spiewok*
Prin­ci­pal Stage Man­ag­er Mal­tus Schett­ler
Stage Man­agers Sa­bi­ne Boh­lig, Simon Rothe, San­dra Schmidt
Prompters Alexey Fomenkov, Karen La­la­y­an, Uta Mücksch, Car­men Weber
Su­per­nu­mer­aries Han­nes-Det­lef Vogel, Ralf Arndt-Vogt

*Guest

Ensemble and Guests

Soloists (Ensemble)

Singers

Hrachuhí Bassénz, Christina Bock, Sabine Brohm, Iulia Maria Dan, Michal Doron, Birgit Fandrey, Christiane Hossfeld, Roxana Incontrera, Angela Liebold, Christa Mayer, Stepanka Pucalkova, Ute Selbig, Tuuli Takala, Katerina von Bennigsen

SingersLawson Anderson, Joseph Dennis, Simeon Esper, Matthias Henneberg, Gerald Hupach, Markus Marquardt, Jürgen Müller, Martin-Jan Nijhof, Aaron Pegram, Tilmann Rönnebeck, Alexandros Stavrakakis, Sebastian Wartig

Soloists (Junges Ensemble)

Singers

Anna Kudriashova-Stepanets, Julia Muzychenko, Mariya Taniguchi

SingersMateusz Hoedt, Beomjin Kim, Doğukan Kuran

Soloists (Guests)

Singers

Hila Baggio, Karen Bandelow, Sarah-Jane Brandon, Menna Cazel, Julia Gámez Martín, Angela Gheorghiu, Venera Gimadieva, Elena Gorshunova, Heike Grötzinger, Tamara Gura, Mirella Hagen, Evelyn Herlitzius, Nikola Hillebrand, Sarah Alexandra Hudarew, Alexandra Ionis, Inga Kalna, Maria Kataeva, Sophie Koch, Sabrina Kögel, Elke Kottmair, Maija Kovalevska, Jana Kurucová, Carolina Lippo, Carolin Löffler, Tania Lorenzo, Emily Magee, Nina Minasyan, Ekaterina Morozova, Annelie Sophie Müller, Anna Netrebko, Evelin Novak, Kristine Opolais, Elena Pankratova, Nathalie Parsa, Rocío Pérez, Christina Poulitsi, Olga Pudova, Karina Repova, Magdalena Risberg, Hulkar Sabirova, Gabriela Scherer, Anne Schwanewilms, Ekaterina Semenchuk, Anna Smirnova, Manja Stein, Sarah Maria Sun, Elisabeth Teige, Katerina Tretyakova, Iris Vermillion, Anke Vondung, Jacquelyn Wagner, Isabel Waltsgott, Rachel Willis-Sørensen

SingersChristopher Ainslie, Liparit Avetisyan, Atalla Ayan, Christopher Basile, Sheldon Baxter, Allen Boxer, Pavol Breslik, Björn Bürger, Giorgio Caoduro, Sejong Chang, Barry Coleman, Stephen Costello, Eric Cutler, Freddie De Tommaso, Andrzej Dobber, Adrian Eröd, Burkhard Fritz, Martin Gantner, Thorsten Grümbel, Ivan Gyngazov, Bernhard Hansky, Rüdiger Hauffe, Aleksei Isaev, Dimitry Ivashchenko, Dan Karlström, Nicolai Karnolsky, Hans-Joachim Ketelsen, Vitalij Kowaljow, Peter Küchler, Liang Li, Jaron Löwenberg, Alexey Markov, Riccardo Massi, Hagen Matzeit, Maximilian Mayer, Mark Milhofer, Martin Mitterrutzner, Maurizio Muraro, Tomislav Mužek, Timothy Oliver, Frode Olsen, Albert Pesendorfer, Christoph Pohl, Gideon Poppe, Daniel Prohaska, Johannes Richter, Edgardo Rocha, Sergiu Saplacan, Mathias Schlung, Gerhard Siegel, Michael Smallwood, Pietro Spagnoli, Taylor Stayton, Falk Struckmann, Mert Süngü, Philippe Talbot, Daniel Umbelino, Franco Vassallo, Rolando Villazón, Patrick Vogel, Klaus Florian Vogt, Christopher Wernecke, Daniel Wernecke, Martin Winkler, Antonio Yang, Georg Zeppenfeld, Bernd Zettisch, Oliver Zwarg

Musical Directors

Paul Agnew, Mikhail Agrest, Giampaolo Bisanti, Daniele Callegari, David Coleman, Ottavio Dantone, Jonathan Darlington, Alessandro De Marchi, Srba Dinić, Nathan Fifield, John Fiore, Antonino Fogliani, Christoph Gedschold, Moritz Gnann, Gábor Káli, Felix Krieger, Patrick Lange, Francesco Lanzillotta, Benjamin Pope, Petr Popelka, Kristiina Poska, Stefano Ranzani, Max Renne, Pietro Rizzo, Tom Seligman, Stefan Soltész, Christian Thielemann, Lorenzo Viotti, Omer Meir Wellber, Johannes Wulff-Woesten, Martin Yates

Directors

Grischa Asagaroff, Calixto Bieito, David Bösch, Markus Bothe, Mariame Clément, Michiel Dijkema, Johannes Erath, Achim Freyer, Jan Philipp Gloger, Jens-Daniel Herzog, Tobias Heyder, Dietrich W. Hilsdorf, Andreas Homoki, Barbora Horáková Joly, Immo Karaman, Axel Köhler, Peter Konwitschny, Josef E. Köpplinger, Günter Krämer, Andreas Kriegenburg, Uwe Eric Laufenberg, Nikolaus Lehnhoff †, Christine Mielitz, Amon Miyamoto, Vera Nemirova, Tom Quaas, Johannes Schaaf †, Laura Scozzi, Katharina Thalbach, Rolando Villazón, Manfred Weiß

Stage Design

Patrick Bannwart, Raimund Bauer, Ben Baur, Annemarie Bulla, Katrin Connan, Christof Cremer, David Dawson, Timo Dentler, Achim Freyer, Isabelle Girard-Donnat, Roberta Guidi di Bagno, Julia Hansen, Peter Heilein, Eno Henze, Johan Inger, Gisbert Jäkel, Patrick Kinmonth, Robert König, Boris Kudlička, Natacha Le Guen de Kerneizon, Johannes Leiacker, Lamia Michna, Mathis Neidhardt, Isamu Noguchi, Luigi Perego, Okarina Peter, Rebecca Ringst, Heike Scheele, Tilo Schiemenz, Frank Philipp Schlößmann, Christoph Schubiger, Robert Schweer, Harald Thor, Ezio Toffolutti, Stephan von Wedel, Arne Walther

Costumes

Falk Bauer, Noëlle Blancpain, Fanny Brouste, Annemarie Bulla, Claudia Damm, Gideon Davey, Timo Dentler, Achim Freyer, Sibylle Gädeke, Esther Geremus, Roberta Guidi di Bagno, Peter Heilein, Susanne Hubrich, Johan Inger, Karin Jud, Jessica Karge, Patrick Kinmonth, Ingo Krügler, Rakefet Levy, Alfred Mayerhofer, Mathis Neidhardt, Meentje Nielsen, Luigi Perego, Okarina Peter, Jula Reindell, Petra Reinhardt, Frauke Schernau, Andrea Schraad, Yumiko Takeshima, Ezio Toffolutti, Erik Västhed, Gesine Völlm, Bettina Walter, Katharina Weissenborn, Birgit Wentsch

Choreographers

George Balanchine, Jason Beechey, David Dawson, Martha Graham, Mathieu Guilhaumon, Natalie Holtom, Johan Inger, Ohad Naharin, Otto Pichler, Teresa Rotemberg, Denise Sayers, Olivier Sferlazza, Ramses Sigl, Erica Trivett, Aaron S. Watkin, Katrin Wolfram

Light Design

Fabio Antoci, Michael Bauer, Stefan Bolliger, Gerd Budschigk, Avi Yona Bueno (Bambi), Yannick Cosso, Davy Cunningham, Bert Dalhuysen, Friedewalt Degen, Marco Dietzel, Marco Filibeck, Jordan Pallagès, Guido Petzold, Paul Pyant, Jean Rosenthal, Christoph Schmädicke, Jan Seeger, Tom Visser

Projections (Video)

Jacques André Dupont, Arne Walther

Actors

Thomas Förster, Tom Quaas, Wolfgang Stumph

Pianists

Thomas Leo Cadenbach, Alfredo Miglionico, Clemens Posselt, Jobst Schneiderat, Johannes Wulff-Woesten


2) Guest Artist

Junges Ensemble

Semperoper Ballett

Directors

Artistic DirectorAaron S. Watkin

Company ManagerAdi Luick

Principal Ballet MasterGamal Gouda

Ballet Master and Choreographic AssistantLaura Graham

Ballett Master and Supervisor Semper Zwei/DanceRaphaël Coumes-Marquet2

Ballet MistressCarmen Piqueras

Guest Ballet MastersYannick Boquín, Olga Kostritzky

Principal PianistYevgeny Feldmann

PianistsAlfredo Miglionico, Adrian Oetiker2, Svetlana Smolina, Thomas Weißbach

Guest ConductorsMikhail Agrest, David Coleman, Paul Connelly, Nathan Fifield, Eva Ollikainen, Benjamin Pope, Martin Yates

Production and Tour OrganisationFrank Seifert

Production AssistantAsmara Lechner

Rehearsal CoordinatorHenry Kupka

Coordinator of the Ballet DirectionAnne Gerber, Christina Zimmermann

Chairman Friends of Semperoper BallettDieter Lösche

DramaturgGregor Acuña-Pohl

PhysiotherapistFriederike Hohlfeld

Pilates InstructorYevgeny Bondarenko

Photographer - MultimediaIan Whalen


2) Guest Artist

Staatskapelle Dresden

Calendar

The text of this calendar can not be displayed with Javascript disabled.

Skip this calendar
Go to calendar