/
/
/
/
/
 
Semperoper Ballett on Facebook Semperoper Ballett on Youtube

Laurent Guilbaud

Second Soloist

Born
Clermont-Ferrand, France
Training
Private School of RodezBallet School of the Paris OperaNational Conservatory of Avignon
EngagementsSemperoper Ballett (since 2010)Ballet Stuttgart (2004-2010)Ballett der Deutschen Staatsoper Unter den Linden Berlin (2000-2003)Ballet National de Marseille (1998-2000)Ballet National de Nancy (1998)
Repertoire
Peasant Pas de Deux, Herzog «Giselle” (Productions by P. Lacotte; E. Quillere; P. Bart; R. Anderson and V. Savina); Manon’s Boys, Country «The Lady of the Camellias”, A Streetcar Named Desire, Soldier With Mask «Othello” (J. Neumeier); Hortensio «The Taming of the Shrew”, Onegin, Presence, Second Round, King «Jeux de Cartes”, Puerta del Vino «Brouillard”, Initials R.B.M.E., Carmen, Vision Boys «Poeme de l’Extase” (J. Cranko); Spanish Dance «Swan Lake” (Productions by P. Lacotte; P. Bart; J. Cranko); La Sylphide (Productions by P. Lacotte; P. Schaufuss); Marco Spada (P. Lacotte); Benvolio, Count Paris, Faschingskönig «Romeo and Juliet” (Productions by R. van Dantzig; P. Bart; J. Cranko); Harlekin, Two Escorts «The Nutcracker” (P. Bart); 4 Princes, Blue Bird, Puss in boots «The Sleeping Beauty” (Productions by R. Nurejew; M. Haydee); La Sonnambula (The Sleepwalker), Theme and Variations, Who Cares, Stravinsky Violin Concerto (G. Balanchine); Fall River Legend (A. de Mille); Soir de Fete (L. Staats); Polvetsian Dances (M. Fokine); Napoli (A. Bournonville); Stetl (R. Wherlock); Esplanade (P. Taylor); Vita (M. C. Pietragalla); Variations on a Theme by Haydn (T. Tharp); Fearful Symmetries (P. Martins); Ein Lindentraum, 7th Symphony (U. Scholz); Le Spactre de la Rose (A. Preljocaj); Grand Pas Classique (Auber); Lulu. Eine Monstretragödie, Orphee et Euridice (C. Spuck); Kasimir’s Colours (M. Bigonzetti); Friends, Ludwig II. «La Gaitée Parisienne” (B. Bejart); Blue Boy «Dances At A Gathering” (J. Robbins); Corps (H. van Manen); Voluntaries, Le Sacre du Printemps (G. Tetley); Widow Simone «La Fille Mal Gardee”; Bravo Charlie (M. Goecke); Lifecasting (D. Lee); Das Lied von der Erde, Requiem (K. MacMillan); Vergessenes Land (J. Kylián)

Creations
Viewing Room (D. Lee); Addison «Orlando”, Nutcracker «The Nutcracker” (M. Goecke); The Shaking Tent (M. Spradling); Avatar (M. Mrozewski); Polonius «Hamlet” (K. O’Day); Letters of Others (B. Breiner)

next:

Nordic Lights

12 Jun 2015 07:00 pm
17 Jun 2015 07:30 pm
19 Jun 2015 07:00 pm
03 Jul 2015 07:00 pm
07 Jul 2015 08:00 pm